بسته‌های دست ساز تا بیلبوردهای متحرک
قرن‌هاست كه بسته بندي براي بهره‌گيري و حفاظت كالاها، عنصري ضروري به شمار مي‌رود. امروزه به خصوص در بخش خرده فروشي تقريبا تمامي محصولات به صورت بسته بندي شده ارائه مي‌گردند. به علاوه يكايك عناصر بسته بندي براساس هدفي كه براي آن ها در هنگام نقل و انتقال، ذخيره‌سازي و توزيع در نظر گرفته مي‌شود، مورد مطالعه دقيق قرار گرفته‌اند تا بسته بندي قادر بتواند نمايي فني‌تر و برتر به كالا ببخشد. اما بسته بندی چه انواعی دارد؟

قرن‌هاست كه بسته بندي براي بهره‌گيري و حفاظت كالاها، عنصري ضروري به شمار مي‌رود. امروزه به خصوص در بخش خرده فروشي تقريبا تمامي محصولات به صورت بسته بندي شده ارائه مي‌گردند. به علاوه يكايك عناصر بسته بندي براساس هدفي كه براي آن ها در هنگام نقل و انتقال، ذخيره‌سازي و توزيع در نظر گرفته مي‌شود، مورد مطالعه دقيق قرار گرفته‌اند تا بسته بندي قادر بتواند نمايي فني‌تر و برتر به كالا ببخشد. اما بسته بندی چه انواعی دارد؟

  • بسته بندی دستی : نوعی از بسته بندی است که در آن اجزاي دست‌ساز بايد توسط چسب سفيد (چسب چوب) كه نوعي چسب دايم است، چسبانده شوند، و هرگز از چسب‌هاي لاستيكي براي درچسب استفاده نمي كنند چون خشك مي‌شود.
  • جعبه هاي مقوايي تا شده: در سال 1879، مطبعه چي، در بروكلين به نام رابرت گيرمشغول وارسي بسته چاپ شده‌اي بود كه چاپ نگرفته بود و بريده شده بودند. از خاطرش گذشت كه ممكن است قالب پرسي ساخته كه مقوا را با يك فشار بريده بر آن خط تا بيندازد. چنين برشي براي برش كارتن (جعبه) نيز مناسب خواهد بود. فكر او آغاز پيدايش جعبه‌اي تا شده بود. در سال 1987 جعبه‌هاي مقوايي تاشو صنعتي شامل 530 توليد كننده جعبه و 752 كارخانه بود كه حدود 80 هزار نفر را در استخدام داشت. اين كارخانجات در اروپا سالیانه حدود 5/3 ميليون تن مقوا را براي توليد بيش از 250 ميليون تن كارتن مصرف مي كردند. جعبه‌هاي تاشده با دقت ساخته مي‌شدند و بسته‌هاي ارزانی كه به شكل از هم بازشونده تهيه مي‌شدند به نام بلاك معروف بودند. در این نوع، وقتي گسترده جعبه‌ها جمع و سرهم شوند به شكل بسته‌هاي سفت سه بعدي درمي‌آيند. اين جعبه‌ها را مي‌توان با دستگاه‌هاي اتوماتيك سريع يا نيمه اتوماتيك و يا با تجهيزات دستي سرهم کرد. جعبه‌هاي از هم بازشونده‌، براي سيستم‌هاي گوناگون بازاريابي و خرده‌فروشي مانند آنچه براي غذا و هدايا، دارو، لوازم آرايشي، اسباب‌بازي، سخت افزار و لوازم خانه استفاده مي‌شوند، مناسب هستند.
  • جعبه هاي سيني شكل: يكي از اشكال اصلي جعبه هاي تاشو، سيني است. در يك نوع از جعبه هاي سيني شكل، كف محكم آن به صورت لولا به لبه ها و ديواره‌هاي جعبه وصل شده است. ديواره‌ها توسط يك لبه، قلاب يا قفل به يكديگر متصل مي‌شوند. اين نوع جعبه‌ها داراي پوشش ها و لبه‌هاي گوناگونی هستند كه از ديواره و اطراف سيني امتداد يافته‌اند. درگونه ديگري از اين سيني‌هاي مقوايي (كارتني) دوقطعه يكي اندكي كوچكتر از ديگري بوده و كف و در جعبه تلسكوپي را تشكيل مي‌دهند.پاكت سيگار، جعبه بستني و پيتزا و جعبه لباس نمونه هايي از جعبه مقوايي سيني شكل هستند.
  • جعبه هاي لوله اي شكل: نوع ديگري از جعبه هاي تاشونده به شكل تيوپ است. بدنه اين نوع جعبه از ورقه درست شده كه تاخورده و لبه هايش چسبانده شده و به شكل قوطي چهارگوش درآمده است. در سروته آن كه با لبه‌ها بسته شده است همراه سوراخ‌هايي با لبه‌هاي مستقيم يا برعكس و قفل شونده وجود دارد. جعبه‌هاي قوطي شكل از محصول به خوبي محافظت مي‌كند. بنابراين براي بسته‌بندي بطري و لوازم بهداشتي و آرايشي و دارو به كار مي‌روند. اغلب در و پنجره‌هايي را در يكي از ديواره‌ها باز مي‌كنند تا خريدار محصول را ببينند. اين جعبه‌ها به شكل‌هاي غيرعادي ديگري نيز وجود دارد مانند فسخي، سه‌گوش، هشت گوش يا حتي گردد.
  •  لفاف پيچي كاهشي: روش ديگر بسته‌بندي محصولاتی چون اسباب‌بازي، لوازم خانگي و محصولات منحني از نوع لفاف پيچي كاهشي است كه مستلزم پيچيدن لايه‌اي از پلاستيك به دور شي مورد نظر و حرارت دادن آن (بطوري كه به كالا بچسبد) است که اين روش خوبي براي نمايش و محافظت از محصول تلقی می‌شود.
  • جعبه هاي انعطاف ناپذير: اين جعبه ها ظروفي سختودايمي هستند كه از ابتداي پيدايش كاغذ مقوايي مورد استفاده بوده‌اند. جعبه‌هاي كاغذي بسيار زيبا در اواخر قرن 19 در فرانسه ساخته مي‌شد. اين جعبه‌ها براي گذاشتن كلاه، عطر، لوازم فرعي و تزئيني خانم ها طراحي شده بود.در آلمان و انگليس، اسباب‌بازي‌ها در جعبه‌هاي مقوايي با برچسب‌هاي رنگي بسته‌بندي مي شدند. در ايالات متحده اولين جعبه‌هاي مقوايي در بوستون به سال 1839 و توسط كول اندرودنيس ساخته شدند كه نام دنيرن هنوز تداعي‌كننده بسياري از محصولات كاغذي است.
  • كيف‌هاي خريد: موثرترين راه براي تبليغ يك مغازه و در بعضي مواقع براي تبليغ كالا يا خدمات ، کیف‌های خرید هستند. اين كيف‌ها در حقيقت بيلبوردهاي متحركی‌اند كه به عنوان رسانه‌اي تبليغاتي از سوی سازمان‌ها، توليد‌كنندگان، بانك‌ها، اتحاديه كارگري، و حتي گروه سياسي مورد استفاده قرار می‌گیرد