جدیدترین دستگاه های KBA در ایران
سید رضا حسینی: آنیل پک، نخستین شرکتی است که ماشین های چاپ و بسته بندی نو از جمله راپیدا 106 شش رنگ با قابلیت چاپ UV وIML را وارد کشور می کند.

سال 1379 آغاز فعالیت های شرکت «رسانه برتر» بود. شرکتی که در ابتدا کار خود را با مطبوعات و نشر آغاز کرد و در ادامه، با توجه به مشکلاتی که در چاپ و توزیع نشریات ملی و محلی وجود داشت، پا به عرصه صنعت چاپ گذاشت. رسانه برتر با مدیریت «سید رضا حسینی» در راستای گسترش دامنه فعالیت های خود، برای چاپ همزمان نشریات سراسری و محلی، در سال 1387 نخستین چاپخانه رول را در استان اصفهان تاسیس کرد. پس از افتتاح این چاپخانه بسیاری از مشکلات چاپ و توزیع روزنامه ها برطرف شد. هم اکنون این شرکت 60 درصد از بازار چاپ نشریات مرکز و جنوب ایران و چاپ همزمان روزنامه های همشهری، ایران و خبر ورزشی را در اختیار دارد. البته روند رو به جلوی رسانه برتر به این جا ختم نشد؛ این شرکت پس از افت نسبی صنعت نشر، با تعریف طرح های توسعه جدید، برند «آنیل پک» را ایجاد کرد تا فصل نوینی در صنعت بسته بندی کشور آغاز شود. پس از دو سال پژوهش و تحقیق در واحد R&D، رسانه برتر به این نتیجه رسید که ضعف ها و چالش های بسیاری در صنعت بسته بندی کشور وجود دارد که تنها با یک برنامه ریزی و سرمایه گذاری قوی و منسجم قابل حل است.

جدیدترین دستگاه های KBA در ایران

توافق با KBA

مدیرعامل شرکت آنیل پک و رسانه برتر در گفت و گو با نشریه صنعت چاپ می افزاید: «پس از بررسی هایی که صورت گرفت، از سال 1393 زیرساخت های مورد نیاز شرکت آنیل پک اعم از ابنیه و تأسیسات را ایجاد کردیم و از همان سال برای تامین ماشین های مدرنِ بسته بندی، با کمپانی های مطرح دنیا وارد مذاکره شدیم.» حسینی با اشاره به این که طرح توسعه رسانه برتر مصوبه استانی دارد، می‌گوید: «تمام تلاش ما این بود که مجموعه ای با تمام استانداردهای بین المللی و بهترین تکنولوژی راه اندازی کنیم. از این رو با شرکت هایدلبرگ مذاکراتی را داشتیم که متاسفانه به توافق نرسیدیم؛ اما در نمایشگاه دروپا امسال، شرکت KBAبا پیشنهادی که به ما ارایه کرد، توانستیم قراداد خوبی را برای خرید دستگاه راپیدا 106 منعقد کنیم. با توجه به این موضوع می توان گفت ما در حال وارد کردن جدیدترین تکنولوژی صنعت چاپ و بسته بندی به ایران هستیم. همچنین برای تامین دیگر دستگاه های مورد نیازمان، با شرکت های آلمانی کومن، یاگنبرگ و ابریکا نیز وارد مذاکره شدیم که خوشبختانه قراردادهای خوبی هم منعقد شد.»

لمس «برجام» در صنعت چاپ و بسته بندی

یکی از ضعف های صنایع ایران، به ویژه صنعت چاپ و بسته بندی، واردات ماشین های دست دوم است که منجر به تسریع فرسودگی آن ها و کاهش کیفیت تولید می شود؛ اما آنیل پک این سنت دیرینه را زیر پا گذاشته و پس از توافق هسته ای و رفع تحریم ها، نخستین شرکتی است که دستگاه های چاپ جدید از جمله راپیدا 106 شش رنگ با لاک و قابلیت چاپ مرکب UV و IML و همچنین دستگاه دایکات 106 مدل 2016 را وارد کشور می کند. حسینی در این باره می گوید: «اغلب ماشین های صنعتی به ویژه ماشین های چاپ و بسته بندی ای که وارد کشور می شوند، دست دوم هستند؛ اما شرکت آنیل پک با یک سرمایه گذاری 160 میلیارد ریالی توانسته است جدیدترین تکنولوژی صنعت چاپ دنیا را خریداری کند. پس از برجام و رفع تحریم ها این نخستین ماشین چاپ و بسته بندی به روزی است که وارد کشور می شود. ما برای واردات این تجهیزات، LC(اسناد اعتباری) باز کردیم که این موضوع نشان می دهد برجام به صنعت چاپ و بسته بندی کمک کرده است. لذا فعالیت ها و زحمات دولت و نظام در زمینه توافق هسته ای اثرگذار بوده و ما تاثیر مثبت آن را لمس کرده ایم.»

برند با بسته بندی مناسب ایجاد می شود

در حال حاضر، نبود بسته بندی مناسب یکی از مهم ترین چالش های کالاهای تولید ایران به حساب می آید. به طوری که این خلأ، مانعی جدی بر سر راه برندسازی و فروش محصولات داخلی است. در حال حاضر بسیاری از محصولات ایرانی بدون بسته بندی مناسب به دیگر کشورها صادر می شوند. مدیرعامل شرکت آنیل پک با تایید این موضوع می افزاید: «بسته بندی علاوه بر این که باعث نگهداری و طول عمر محصولات می شود، کمک بسیار شایانی به عرضه و فروش آن می کند. طی تحقیقات صورت گرفته، ثابت شده است که 70 درصد تصمیم گیری برای خرید، در محل عرضه کالا اتفاق می افتد. از این رو بسته بندی نقش پررنگی در فروش کالا دارد. البته این امر نیاز به چرخه ای یکپارچه دارد که باید در کشور ما هم به وجود بیاید. این چرخه شامل تحقیقات بازار، روانشناسی، طراحی جعبه، پیش از چاپ و پس از چاپ، حمل و نقل، بازاریابی و عرضه است. مشکل ما این است که بخش عمده ای از دانش این چرخه را نداریم. ما دانشِ متناسب با دستگاه های مدرن را وارد نکرده ایم؛ لذا یکی از کارهای شرکت آنیل پک همزمان با ورود ماشین ها و تکنولوژی جدید، کسب دانش لازم و به روز رسانی اطلاعات است. عقد قرارداد جهت برگزاری دوره های آموزشی توسط کارشناسان شرکت KBA آلمان در سطوح مختلفِ مدیریت چاپ، آموزش اپراتوری و... مبین این موضوع است. در واقع هدف صرفا وارد کردن ماشین های جدید نیست، بلکه می بایست همزمان با آن، دانش و تکنولوژی لازم را وارد کرد. استفاده بهتر از ماشین چاپ، باید در کنار واحد پیش از چاپ (حوزه گرافیک و فرایند تولید پلیت ستر) و نیز مراحل پس از چاپ باشد. باید توانمندی این را داشته باشیم، سیستمی را طراحی کنیم که یک چرخه کامل محصول را ایجاد کند. ما این چرخه را پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ تعریف می کنیم. من معتقدم بسته بندی مناسب، تاثیر به سزایی در برندینگ و فروش محصول دارد. صنعت بسته بندی، عرصه نوینی در کشور ما است که در این بین صنایع غذایی، لوازم الکترونیک، قطعات خودرو، شوینده‌ها، دارو، سلولزیها، خرما، زعفران و... پتانسیل خوبی دارند.

فرایندگرا هستیم

سید رضا حسینی در ادامه صحبت های خود به وجود انسجام در فرایند طراحی و تولید در شرکت آنیل پک اشاره و تصریح       می کند: «یکی از نکاتی که ما در کنار ورود تکنولوژی به آن توجه کرده ایم، فرایندگرایی و فعالیت سیستماتیک است. وجود واحد طراحی، ایده پردازی و پیش از چاپ (2 خط پلیت ستر) و همچنین پس از چاپ شامل دایکات، چسب، هات فویل، ویندوپچ و همچنین واحد R&D و QC و واحد آموزش جهت ارتقاء ظرفیت نیروی انسانی همیشه مد نظر ما بوده است. نگاه ما صرفا این نبوده است که ماشین های مدرن را وارد کنیم، بلکه اعتقاد داریم ماشین های پیشرفته و خوب باید در کنار نیروی انسانی خوب و آموزش دیده قرار بگیرند. در کنار این ها باید فرایندهای دیگر مانند واحد بازاریابی، واحد تحقیقاتِ بازار و واحد تضمین کیفیت وجود داشته باشند. به همین دلیل یکی از اقدامات خوبی که در کنار خرید ماشین های چاپ و بسته بندی انجام دادیم، خرید نرم افزار MIS کمپانی KBA بود. این نرم افزار، سیستم اطلاعات مدیریت است که فرایند و چرخه اطلاعات را یکپارچه می کند و این توانمندی را به مدیریت شرکت می دهد تا تصمیمات بهتری را اتخاذ کند و سبب افزایش بهره وری در چرخه تامین، تولید و توزیع شود.»

مشتری پادشاه است

مدیرعامل شرکت آنیل پک و رسانه برتر به ویژگی ها و وجه تمایز واحد صنعتی تحت مدیریت خود اشاره و اظهار می کند: «به باور من مشتری پادشاه است و باید بهترین خدمات را دریافت کند. با توجه به این که شرکت های چاپ و بسته بندی که استراتژی تولید انبوه دارند، محدود هستند، ورود ما به این عرصه می تواند باعث رقابت بیشتری شود. مطمئنا این رقابت زمینه ارایه خدمات بهتری را ایجاد می کند که در نهایت به سود مشتری است. وجه تمایز ما اعتقاد و التزام به مشتری‌مداری است. مجموعه ما تمام فرایندهای تولید جعبه، اعم از طراحی، لیتوگرافی، چاپ و واحد پس از چاپ را به صورت یکجا در خود جای داده است. یکی دیگر از ویژگی های ما این است که ماشین های چاپ و بسته بندیمان قابلیت چاپ انواع افکت های چاپی و محصولات چاپی را دارند و وجود دانش متناسب با این ماشین ها باعث افزایش کیفیت و تولید در حداقل زمان می شود.البته واحدهای نشر و تبلیغات و تولید مستند و فیلم و تجربه ما در عرصه های رسانه ای می تواند در کنار خدمات چاپ و بسته بندی به مشتریان عزیزمان ارائه گردد. »