سه هزار نوع کاغذ و تنوع در بسته بندی
در طبقه‌بندی بین‌المللی کاغذها، کاغذ تحریر و چاپ " writing and printing paper " نامیده می‌شود و انواع مختلف دارد . این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده (Coated) و بدون پوشش یا اندود نشده (Uncoated) عرضه می شود. اما آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده می‌شود معمولا بدون پوشش است و به گونه‌ای است که می‌توان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند.

3 هزار نوع کاغذ و تنوع در بسته بندی

امروزه بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ مختلف، برای مصارف گوناگون، در بازار وجود دارد. ولی در صنعت کاغذسازی انواع کاغذ را به چهار گروه تقسیم می‌کنند :

الف) کاغذ و مقوای گرافیکی

ب) انواع مقوای بسته بندی

ج) کاغذهای بهداشتی

د) کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

مصرف کننده کاغذ نیز معمولاً انواع کاغذ را نسبت به مورد استفاده آن به انواع مختلف تقسیم و نامگذاری می‌کند‌: کاغذ تحریر، کاغذ روزنامه‌، کاغذ بایپل‌، مقوای جلد، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت، البته بعضی از انواع کاغذها معمولی‌اند. اما بطور کلی انواع کاغذهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

 • انواع کاغذ و مقوای مصرفی در چاپ

الف-  کاغذ چاپ و تحریر

در طبقه‌بندی بین‌المللی کاغذها، کاغذ تحریر و چاپ " writing and printing paper " نامیده می‌شود و انواع مختلف دارد . این کاغذ به دو صورت پوشش دار یا اندوده شده (Coated) و بدون پوشش یا اندود نشده (Uncoated) عرضه می شود. اما آنچه در ایران کاغذ تحریر نامیده می‌شود معمولا بدون پوشش است و به گونه‌ای است که می‌توان با جوهر روی هر دو طرف آن نوشت بدون این که مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ کرده و یا نشت کند.

 • انواع سایز و گرماژ چاپ و تحریر

این نوع کاغذ در سایزهای ۱۰۰*۷۰، ۹۰*۶۰ و گراماژهای ۵۰ ،۵۵، ۶۰، ۶۵، ۷۰، ۷۵، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ GSM ارائه می شود.

 • موارد مصرف کاغذ چاپ و تحریر

موارد مصرف این نوع از کاغذ در صنایع چاپ و تحریر است. برای چاپ انواع کتاب، مجله و سررسید ازاین نوع کاغذ استفاده می‌شود. همچنین تمام کاغذهای کپی که برای پرینت توسط پرینتر استفاده می‌شود ، از این نوع است. کاغذ کپی درحال حاضر بیشتر در کشورهای اندونزی ،کره جنوبی، چین، مالزی تولید می‌شود.

 • شرکت های تولید کننده کاغذ چاپ و تحریر

برندهای معروف کاغذ چاپ و تحریر عبارتند از : (Inda KiathIK)، سه سکه (3 Coins)، قو (Sinar Royal)، موریم Moorim، تحریراینفینیتی INFINITY- App، تحریر شینهو و تحریر کرون (crown) و Lonfon

ب- کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ چاپ دارای پوشش دورو با کیفیت بالا و کمی سنگین و با سطحی صاف و هموار را کاغذ گلاسه می نامند. تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به کاغذی دارد که سطح آن یکدست و صاف باشد و بصورت یکنواخت جوهر جذب سطح آن شود . کاغذ گلاسه در این مورد مناسب‌ترین است. کاغذ گلاسه به دو صورت مات و براق و همچنین یک رو و دو رو ارائه می شود.

 • انواع سایز و گرماژ کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ گلاسه در سایزهای ۱۰۰*۷۰، ۹۰*۶۰ و(سایزهای خاص ) گرماژهای ۸۰ ، ۹۰ ، ۱۰۰ ، ۱۱۳ ،۱۱۸ ، ۱۳۵ ، ۱۴۸ ، ۱۷۰ ، ۲۰۰ ، ۲۵۰ ، ۲۸۰ ، ۳۰۰ ، ۳۵۰ ارائه می شود.

 • موارد مصرف

انواع مجله و جلد آن‌ و کارت ویزیت از مصارف اصلی کاغذ و مقوای گلاسه هستند. این نوع کاغذ به طور ویژه در چاپخانه‌ها و انتشاراتی ها کاربرددارد.

 • شرکت های تولید کننده

برندهای معروف کاغذ گلاسه عبارتند از شینهو (Artone)، هانسل(Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون(New crown) ، نویا  INFINITY اینفینیتی . البته درحال حاضر بیشترین کاغذهای وارداتی از این جنس از کشورهای کره جنوبی، چین و اندونزی  است.

ج- مقوای پشت طوسی و سفید

مقوای پشت طوسی مقوایی است با گرم های متنوع که یک طرف آن سفید است. از این نوع مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی‌های مختلف استفاده می شود. مقوای پشت طوسی یا دوبلکس از ورقه های مقوا بصورت دو لایه تهیه می‌شود و بطور طبیعی این دو لایه با صفحه های مخصوص مرطوب به همدیگر چسبانده می‌شود.

 • انواع سایز و گرماژ

این نوع مقوا در انواع سایزها و گرماژهای ۲۱۰, ۲۳۰ ,۲۵۰, ۲۸۰, ۳۰۰, ۳۵۰, ۴۰۰ ارائه می شود.

 • مشخصات مقوای پشت طوسی و سفید:

مقوای پشت طوسی دارای این خصوصیات است:  سختی یا نرمی زیاد (با توجه به نوع آن) ، شفافیت قابلیت چاپ بالا، معمولا روی آن سفید و پشت آن سفید یا طوسی است و در پالت و در لایه فیلم های پلاستیکی بسته‌بندی می‌شود .و معمولا رول و شیت (‌ورق) آن تولید می‌شود. مقواهای پشت طوسی که استفاده از آنها به خصوص در بسته‌بندی داروها معمول است از نوع بازیافتی بوده و نظر به بازیافتی بودن آنها و حساسیت‌های موجود دررابطه با نوع کاربری آنها استفاده از آنها در بسته‌بندی‌های دارویی از لحاظ قانونی ممنوع است. شایان ذکر است که این مقواها متاسفانه در برخی صنایع غذایی نظیر بسته بندی بستنی‌های لیتری کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرند‌.

نوع دیگری از مقوا در بسته بندی‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد در ایران به ایندر برد یا ایندل برد معروف است و مقوایی جهت بسته بندی است که در قسمت مغزی آن از مواد بازیافتی(مانند پشت طوسی) بکار رفته و در دو طرف دیگر لایه پالپ سفید یا نخودی با درصد پالپ بیشتر استفاده شده است که هر چه این لایه ضخیم‌تر باشد درجه مرغوبیت آن بالاتر می‌رود ‌و در موارد بهداشتی کاربرد دارد.

 • شرکت های تولید کننده

برندها و مارک های معروف شامل هانسول (hansol)، اژدها(shinpoong)، ببری (seha)، اسبی (White horse) اینفینیتی (INFINITY)و پاندا است.

شرکت های تولید‌کننده آن نیز شامل : DAEHAN PAPERTECH CO LTD، SHINPOONG PAPER MFG CO، HANCHANG PAPER CO LTD،   INFINITY و Seha و PAPER CO هستند.

د- کاغذ صنعتی – کرافت

کاغذی است با مقاومت بالا که از سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شود . کاغذهای کرافت بسیار متنوع‌اند  و شامل کاغذهای کرافتی که سفید نشده  و برای بسته بندی استفاده می‌شوند تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیه کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قوی است، هستند. این نوع کاغذ معمولا با رنگ قهوه‌ای یا با رنگ سفید تولید می‌شود، با دوام بوده و عموما برای بسته بندی جعبه‌، کارتن‌، پاکت (کرافت) بکار می‌رود. گرماژ و وزن این کاغذ بسیار متنوع است بطوری که از ترکیب آنها در تولید ورق و کارتن امکان تولید بیش از یکصد نوع ترکیب در ورق‌های ۳ لایه و ۵ لایه حاصل می آید و به صورت کاغذ کرافت ، مقوای کرافت و مقوای زبر یا خشن کرافت عرضه می‌شود.

 • موارد مصرف

این نوع کاغذ مورد استفاده کارخانجات تولید ورق کارتن ، تولیدکنندگان پاکت سیمان و همچنین تولیدکنندگان ساک‌های کاغذی است.

 • شرکت های تولید کننده

برند‌های  معروف کرافت عبارتند از:  لی اند من (Lee And Man) ، دایهان ( Daehan ) ،Asia Paper و INFINITY

ه- کاغذ روزنامه و کاغذ LWC

کاغذ روزنامه، کاغذی است که از تفاله چوب ( فیبرهای بازیافت شده ) و بدون بکارگیری عملیات مکانیکی روی آن ساخته می‌شود، مقاومت آن در برابر نور پائین است و ارزان‌، اما شکننده و لطیف است. البته گاهی کاغذ روزنامه از خمیر اولیه چوب نیز تولید می‌شود ( ۴۲ تا ۴۸ گرمی ) که سایه روشن رنگ و سطح آن اجازه می‌دهد چاپ عکس روی آن با وضوح بیشتری نسبت به  دیگر کاغذهای روزنامه انجام شود. عرض دستگاه تولید کننده این کاغذ  حدودا ۱۵۷۵ تا ۱۷۶۰ میلی متر است.  این کاغذ همانطور که از نام آن پیداست ، مخصوص روزنامه است و سفید و مسطح بوده، قدرت جذب بالا داشته و معمولا برای چاپ روزنامه با ماشین افست و لترپرس استفاده می شود. البته کاغذ روزنامه برای کارهای هنری سریع و موقتی هم مناسب است. از این کاغذ برای طراحی‌های خام و اولیه بزرگ و طراحی‌های موقتی که با مداد ذغالی یا مداد شمعی و مداد گچی انجام می‌شوند، استفاده می‌شود. کاغذ روزنامه بصورت دفترچه، ورقه و … در دسترس است. رنگ این کاغذ معمولا” فیلی رنگ است. البته بصورت رنگی هم تولید می‌شود . این کاغذ دارای کشش سطحی کافی و مقاومت مناسب در زمان چاپ است.

 • انواع سایز و گرماژ

این نوع کاغذ به صورت رول‌هایی با عرض های 70 تا ۱۱۰ سانتی متر و گرماژ متنوع از ۶۰ تا ۲۵۰ گرم تولید می شود.

 • موارد مصرف کاغذ های فانتزی

کاغذ‌های فانتزی از دیگر کاغذهایی است که در این موارد کاربرد دارند: کادو مخصوص گل و هدیه‌، صحافی‌، کارت دعوت، کارت تبریک، تقویم‌های درجه یک، کتاب‌های دستی‌، دفترچه بانک، گواهینامه ، لوازم آرایشی و دیگر مصارف بسته بندی کادوی درجه یک.

 • شرکت های تولید کننده کاغذهای فانتزی:

برندهای معروف این نوع کاغذ شامل  FancyPaper, , Brights,INFINITYفابریانو و فدریگونی است. این نوع کاغذ معمولا ساخت کشورهای ایتالیا ، کره ، چین است.

ذ: كاغذ خود كپي ( Carbonless Paper)

كاغذي با پوشش شيميايي است كه شبيه به كاربن عمل مي‌كند و يك كپي از نوشته‌هاي دست نويس را روي صفحه بعدي انتقال مي‌دهد. اين نوع كاغذ به نام NCR نيز معروف است. گرماژ معمول آن از ۴۰ تا ۲۴۰ گرمي است.

ر: كاغذ انجيلي  Bible Paper

كاغذي است بسيار نازك كه معمولا براي چاپ كتاب‌هاي قطور و ارزشمند استفاده مي‌شود. اين نوع كاغد به دليل استفاده در چاپ انجيل به كاغذ انجيلي و همچنين كاغذ هندي India Paper نيز معروف است.

ز: مقواي كارتي ( Index Board )

مقوايي در رنگ هاي متنوع است . از اين نوع مقوا براي جدا سازي بخش‌هاي مطالب در زونكن و از نوع مرغوب آن نيز گاهي براي چاپ كارت ويزيت استفاده مي شود.

ژ: مقواي پشت كرم يا زرد

اين نوع مقوا كه كيفيتي بالا‌تر از مقواي پشت طوسي دارد معمولا در ساخت جعبه‌هاي دارويي و بهداشتي بكار مي‌رود. گرماژ معمول آن هم از ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم متغیر است.

ص: كاغذ پلاستيكي

نوعي كاغذ از تركيبات پلاستيك است كه چاپ افست به خوبي روي آن انجام مي‌شود. این کاغذ بسیار مقاوم بوده به طوري كه با دست پاره نمي شود. از نوع چسبدار  آن در ليبل محصولات استفاده مي‌كنند. گرماژ معمول این کاغذ نیز از ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرمي است.

ض: كاغذ پشت چسبدار

اين نوع كاغذ كه در نوع مات و براق وجود دارد در ابعاد ۷۰*۵۰ در بازار يافت مي شود و چاپ افست به خوبي روي آن صورت مي‌گيرد.

ط: كاغذ كرافت يا كاهي (  Kraft Paper)

اين نوع كاغذ كه از خمير چوب سولفاته تهيه شده به رنگ قهوه اي كم رنگ است و نسبتا مقاوم. از كاغذ كرافت براي بسته بندي و گاهي در كارهاي فانتزي متفاوت چون پوستر و . . . استفاده مي شود.

ظ: كاغذ غير قابل نسخه برداري

اين نوع كاغذ تمام نور دستگاه هاي كپي را جذب كرده و نوري منعكس نمي‌كند. معمولا اين كاغذ ها به رنگ قرمز هستند.