نمادها  و سمبل های نهفته
نمادها نشانه هايي هستند كه در هر فرهنگ وجود دارند و به صورت رنگ، عدد، شكل و غيره خودنمايي مي كنند، مديران بازاريابي بين‌المللي در بسياري از موارد به صورت ناخودآگاه در طراحي كالا و بسته‌بندي از نمادهاي فرهنگي خود بدون توجه به بازار هدف استفاده مي‌كنند و به عبارت ديگر در اين زمينه قوم مدار هستند.

نمادها نشانه هايي هستند كه در هر فرهنگ وجود دارند و به صورت رنگ، عدد، شكل و غيره خودنمايي مي كنند، مديران بازاريابي بين‌المللي در بسياري از موارد به صورت ناخودآگاه در طراحي كالا و بسته‌بندي از نمادهاي فرهنگي خود بدون توجه به بازار هدف استفاده مي‌كنند و به عبارت ديگر در اين زمينه قوم مدار هستند. اين خود مي تواند عامل موثري در شكست محصول اين شركت ها در بازارهاي بين‌المللي شود.به عنوان مثال رنگ سفيد، در كشورهاي غربي رنگ تولد است و همچنين نمايانگر وقايع شيرين زندگي كردن است كه به صورت جشن ظاهر مي‌شود. درحالي كه در چين نشانه عزاداري است. علاوه بر آن در پشت هر نمادي دليلي نهفته است به عنوان مثال رنگ قرمز، رنگ خون است كه بستگي به فرهنگ ملل، تعبيري جداگانه مي‌تواند داشته باشد. به علاوه رنگ قرمز مي‌تواند به ساير چيزها مثل گل مرتبط باشد. بنابراين از رنگ قرمز در طراحي كالا و يا بسته‌بندي بايد با احتياط استفاده کرد. مثلا، شركت ايتاليايي اليوتيماشين تحريري را توليد كرد كه به دليل زيبايي بيش از حدش در موزه نيويورك كه در بخش هنرهاي معاصر به نمايش گذاشته شد. با وجود اين‌كه آمريكايي‌ها از ظاهرش خوششان آمده بود، اما از نظر تجاري شكست كاملي را براي شركت مزبور به ارمغان آورد. براي خريداران بالقوه آنگلوساكسون، اين ماشين تحرير زيبا و ظريف كه كار كردن با آن لذت بخش به نظر مي‌رسيد با تفكر كار كه يك تلاش سخت است تا لذت بخش و وسيله‌اي با ظاهر قوي را مي‌طلبد، تفاوت داشت. یا يك شركت فرانسوي نوعي پنير را از شهر پيرنهبه آلمان غربي صادر كرد. در روي بسته‌بندي تصويري از يك چوپان كه در ميان گله گوسفندان خود قرار داشت، طراحي شده بود. در تبليغات تلويزيوني نيز از اين صحنه براي معرفي پنير مزبور استفاده شده بود. در فرانسه اين تصوير ذهنيت يك پنير طبيعي با كيفيت بالاي خانگي را تداعي مي‌كرد. اما در آلمان، اين محصول نتوانست به فروش برسد ويك در یک پژوهش مشخص شد كه تصوير چوپان براي آلماني ها تصوير كثيف بودن را تداعي مي‌كند. به همین جهت عكس چوپان از روي بسته بندي و تبليغات حذف شد و بجاي آن از منظره يك كوهستان استفاده شد. بعد از آن محصول توانست با موفقيت به بازار ارائه شود.

در واقع رنگ‌ها، اشياء، اعداد و حتي بو مي توانند معاني نمادي داشته باشند. تفاوت هاي نمادي زير در فرهنگ‌هاي متفاوت طبق یک تحقیق بدین گونه مشخص شده است: در آمريكا رنگ سبز نشاط و سلامت و تازگي را تداعي مي‌كند، در حالي‌كه همين رنگ در كشورهايي كه جنگل‌هاي فراوان دارند، با بيماري ارتباط مي‌دهد. رنگ سبز رنگ دلخواه اعراب است درحالي‌كه در برخي از مناطق اندونزي اين رنگ، رنگ منفي به شمار مي‌رود. در ژاپن رنگ سبز معرف تكنولوژي بالا است، اما در آمريكا تجهيزات الكتريكي سبزرنگ مردم را فراري مي‌دهد. از نظر آمريكايي‌ها رنگ آبي، رنگی مردانه است در حالي كه در بريتانيا و فرانسه بيشتر رنگ قرمز رنگ مردانه است، در آمريكا رنگ صورتي رنگ زنانه است ولی در بسياري از كشورهاي ديگر زرد رنگ زنانه است. در چين رنگ قرمز، نشانه فال نيك و در تركيه نشانه مرگ است.  بدین سان روانشناسي طراحي بسته بسيار حائض اهميت است به ويژه زماني كه محصولي براي صادرات تهيه مي‌شود اين امر بيشتر اهميت پيدا مي‌كند. به همين دليل امروزه آشنايي با رسوم سنن و آداب و فرهنگ ملل مختلف يكي از موارد مهم در طراحي بسته بندي بشمار مي‌رود كه مورد توجه توليدكنندگان و طراحان بايد قرار گيرد جدول زير پاره اي از ويژگي‌هاي خاص (رنگ و سمبول) كه بازارهاي آسيايي حائز اهمیت است را نشان مي‌دهد.

كشور

رنگ

دلالت ضمني

سمبول

دلالت ضمني

چين

سفيد

صبحگاه

ببر، شير، اژدها

قدرت

هندوستان

سبز و نارنجي

خوب

گاو

مقدس

ژاپن

طلايي، نقره‌اي

خوشبختي

شكوفه گيلاس

زيبائي

مالزي

طلايي و سبز

عمر زياد

گاو و خوك

مقدس، حرام

پاكستان

سبز و نارنجي

خوب

خوك

حرام

سينگاپور

قرمز، نارنجي

موفقيت

لاك‌پشت

كثيفي وشيطان

سينگاپور

زرد

سمونيست

مار

سم

تايوان

سياه

-

فيل

قدرت

تايلند

-

-

فيل

علامت ملي

كشورهاي عربي

سفيد

-

خوك

حرام (سياسي)

هنگ كنگ

آبي

غيرمشهور

ببر، شير، اژدها

قدرت