چگونه بسته بندی می‌تواند جادویی شود؟
بسته بندي در دنياي امروز نقش‌هاي متنوع و مهمي را برعهده دارد. در مورد نقش بسته‌بندي در دنياي مدرن كنوني طبقه‌بندي هاي گوناگوني صورت گرفته است كه هر يك به نوبه خود كامل و جامع بوده‌اند. اما برخی از این کاربردها از اهمیت بیشتری برخوردارند که در ادامه سعی شده به برخی از آنها اشاره شود.

بسته بندي در دنياي امروز نقش‌هاي متنوع و مهمي را برعهده دارد. در مورد نقش بسته‌بندي در دنياي مدرن كنوني طبقه‌بندي هاي گوناگوني صورت گرفته است كه هر يك به نوبه خود كامل و جامع بوده‌اند. اما برخی از این کاربردها از اهمیت بیشتری برخوردارند که در ادامه سعی شده به برخی از آنها اشاره شود.

 1. معرفي نام و مارك كالا
 2. ايجاد انگيزه خريد در مشتري (توسط جلوه‌هاي گرافيكي يا خصوصيات ديگر)
 3. برقراري ارتباط مستقيم با مصرف كننده و راهنمايي چگونگي استفاده
 4. برقراري ارتباط غيرمستقيم با استفاده از رنگ‌ها، شكل و يا جنس خاص كه بيانگر كيفيت محصول باشد.
 5. ايجاد بازارهاي جديد (به عنوان مثال بسته بندي شامپو به شكل بالشتك يك بار مصرف)
 6. معرفي سهولت استفاده مانند باز و بسته شدن ساده، امكان مشاهدة دست‌خوردگي كه هم براي مشتري و هم براي فروشندگان مفيد است.
 7. در نظر گرفتن مسايل مربوط به چيدن كالا روي هم و انبار كردن و توزيع و پخش.
 8. معرفي نام و يا مارك يكسان براي چند نوع محصول (به عنوان مثال در صورت توليد چند شامپو تحت يك نام و با يك نوع بسته‌بندي)

درواقع امروزه برخلاف دوران گذشته ‌ندي عملكردي چندمنظوره دارد. در گذشته بسته‌بندي تنها براي حمل و محافظت محصول از خرابي يا شكسته شدن به كار مي‌رفت. به عنوان مثال مي‌توان از روش‌هاي سنتي بسته بندي مانند پيچيدن در كاغذ و نخ‌پيچ كردن نام برد.از سوي ديگر علاوه بر نقش بسته‌بندي در نگهداري و محافظت كالا، بسته بندي چندين نقش خاص و منحصر به فرد ديگر دارد. از جمله اين نقش‌ها مي‌توان به ايجاد يك شكل مشخص محصولات بدون شكل و قالب خاص اشاره كرد. اما به طور كلي بسته بندي بايد در سه مورد به صورت كامل و بدون نقص عمل كند.

 1. در انتخاب محصول توسط مشتري تاثير داشته باشد.
 2. به مصرف كننده بها و ارزش دهد و كارآيي محصول را در خود مستتر داشته باشد.
 3. كنجكاوي و ميل به خريد محصول را در مشتري تشديد كند.

تاثیر در انتخاب نام و رنگ

رنگ يا نام مشخص براي هر نوع بسته‌بندي علاوه بر شناساندن نام و مارك كالا به مصرف‌كنندگان، باعث پيدا كردن و انتخاب كالاي بسته‌بندي شده در ميان محصولات مشابه ديگر در قفسة فروشگاه‌ها مي‌شود. همچنين در صورت راضي بودن مصرف‌كننده از كيفيت كالا، به صورت ناخودآگاه ارتباطي بين كيفيت و شكل و رنگ بسته‌بندي ايجاد مي‌شود. به عنوان مثال مي‌توان از محصولات داخلي همانند دستمال كاغذي و يا آبميوه نام برد كه در ميان عامه مردم با نام روي بسته‌بندي‌هاي يك شركت خاص شناخته مي‌شوند. اين امر بيانگر ارتباط عميق مصرف‌كننده رنگ يا شكل بسته‌بندي محصول است.

نشانه و سمبل بها دادن به مشتری 

در دوران ما سطح زندگي بسيار بالا رفته است. جمعيت افراد بالاي 70 سال افزايش يافته و بيشتر اين افراد سالم هستند و به صورت عادي زندگي مي‌كنند. بدین سان بسته بندي كالاها بايد به گونه‌اي طراحي شود كه اين گونه افراد نيز در كار با محصول و يا باز كردن بسته دچار مشكل نشوند.بسته‌هايي كه به آساني باز مي شوند، تجهيزات و قطعات ويژة بازكردن بسته‌ها (قلاب‌هاي درب قوطي نوشابه، كنسرو و . . . )، استفاده از برچسب‌هاي ايمني و سيل هاي دربندي براي جلوگيري از دستكاري يا تقلب در محصول از نشانه هاي بها دادن به آسايش و راحتي مصرف كننده در بسته‌بندي هستند و طبيعي‌ترين واكنش مصرف‌كننده، براي چنين بسته‌بندي‌هایی تكرار خريد و استفاده مداوم از محصول است.

 • ميل به خريد، كنجكاوي بیشتر

كنجكاوي براي باز كردن بسته‌ها يكي از غرايز يا به عبارت ديگر تفريحات مورد علاقه بسياري از افراد است. همه ما اين احساس اشتياق به باز‌كردن هديه‌ها را در زمان برگزاري مراسم عروسي يا جشن تولد تجربه كرده در اين رابطه هرچه جذابيت و زيبايي لفاف هديه ها بيشتر باشد، اشتياق براي باز كردن آنها بيشتر خواهد بود. با اين منطق هرچه بسته‌بندي محصول جذاب‌تر و زيباتر باشد، ميل به خريد مشتري شديدتر خواهد بود.از طرف ديگر بسته بندي به نوعي نشان‌دهندة ارزشي است كه توليدكننده براي محصول خود قائل است. واضح است بسته‌بندي ارزان و كم كيفيت ذهن مشتري را به سوي محصول كم ارزش و بي كيفيت تنها به دليل ضعيف بودن بسته‌بندي در بازار شكست مي خورد.