[vc_row][vc_column width=”1/4″][stm_sidebar sidebar=”619″][/vc_column][vc_column width=”3/4″ css=”.vc_custom_1486977248355{padding-top: 15px !important;}”][vc_row_inner css=”.vc_custom_1486975465053{border-top-width: 1px !important;border-right-width: 1px !important;border-bottom-width: 1px !important;border-left-width: 1px !important;border-left-color: #efd10e !important;border-right-color: #efd10e !important;border-top-color: #efd10e !important;border-bottom-color: #efd10e !important;border-radius: 10px !important;}”][vc_column_inner][vc_custom_heading text=”انواع روکش در جعبه سازی” font_container=”tag:h5|text_align:right” use_theme_fonts=”yes”][vc_column_text]

پوشش :

جهت محافظت بیشتر از بسته بندی در برابر عواملی نظیر: رنگ گرفتگی و جلوگیری از ساییده شدن و پوسیدگی و ایجاد براقیت و جذابیت در محصول چاپ شده از پوشش هایی مثل: سلفون، یووی و ورنی استفاده می شود که این عملیات را می توان با استفاده از دستگاههای مخصوص سلفون کشی و روشهای چاپی مانند: سیلک اسکرین. لترپرس. افست و … انجام داد.

۱- سلفون:

سلفون پوششی است که موجب استحکام بسته بندی و از آن در برابر صدمه های احتمالی محافظت می کند و در انواع متفاوت مانند: مات.براق، مخملی و طرح دار بر روی محصول چاپی، با توجه به نیاز آن محصول انجام می شود و یکی از متداول ترین روش ها جهت پوشش روی سطح چاپی می باشد که توسط دستگاه های مخصوص سلفون کشی لایه نازکی از پلاستیک روی سطح کار چسبانده می شود. شیوه کار آن به این شکل است که سلفون های رول به کمک چسب روی سطح جعبه چسبانده می شود. به دو شکل ماشینی: نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و در دو نوع: حرارتی و ساده می باشند. در نوع حرارتی به علت استفاده از حرارت سلفون به شکل مطلوب تری بر روی محصول چاپی قرار می گیرد.

انواع سلفون

همانطور که قبلا دیدیم سلفون در نوع مات ، براق، طرح دار و مخملی موجود می باشدکه با توجه به مدل های بالا و با توجه به شرایط کار و دستگاه ها به صورت های محتلف روی کار کشیده می شود. لازم به ذکر می باشدکه معمولا انواع جعبه های لمینتی قبل از لمینت کردن سلفون می کشند. به خاطر مات یا براقی کار و مهمترین دلیل آن شکسته نشدن کاغذ یا نشکستن مرکب در هنگام دایکات زدن و تا کردن.
سلفون ها میکرون های مختلفی دارند که بسته به کاری که رویش انجام می گردد از آنها استفاده می شود.

۱- سلفون حرارتی :

همانطور که از اسمش پیداست بوسیله حرارت سلفون به کار می چسبد ولی با این تفاوت که سلفونی که برای دستگاه حرارتی استفاده می گردد، خود دارای چسب می باشد که بعد از رسیدن به سیلندر داغ دستگاه، چسب باعث چسبیدن به کار می گردد و به وسیله حرارت به کار می چسبد . این نوع سلفون از لحاظ کیفیت بهترین نوع می باشد و تمامی پودری را که ماشین چی چاپ به کار زده که کار به اصطلاح پشت نزند را حل می کند و دیگر حبابی روی کار نمی ماند.
در صورتی که که کاری با دستگاه ۴ رنگ همزمان چاپ شود و دارای پودر باشد را نمی توان با دستگاه های دیگر سلفون، سلفون کشید و باید با دستگاه های حرارتی این کار را انجام داد
نکته حائز اهمیت این است که بعد از کشیدن سلفون بر روی کار بعضی از رنگ های تمپلات به وسیله دستگاه حرارتی نمی توانیم روی کار امباس کنیم که در مراحل بعدی به آن اشاره می شود
سلفون این دستگاه دارای عرض ها و طول های مختلف می باشند .

۲- سلفون سرد (واتربیس) :

در این نوع دستگاه چسب سرد داخل مخزن وجود دارد که سلفون خام از روی نوردی که داخل آن مخزن در حال چرخش است رد می شودو چسبی می شود و بعد سلفون حاوی چسب روی کار کشیده می شود. در این دستگاه دیگر اثری از حرارت نمی باشد، سلفون این دستگاه هم مانند دستگاه حرارتی دارای طول و عرض های مختلف می باشد. یکی از مشکلاتی که این دستگاه دارد در مورد پودر کارهای چاپی می باشد که بعد از کشیدن سلفون اکثر مواقع حباب های کوچکی ظاهر می شود . براقیتی که در این نوع سلفون می باشد و میکرون بالایش کیفیتش نسبت به حرارتی بالاتر می باشد، ولی در صورتی که روی سلفون مات این نوع کار نمی توان uv کشید و اگر این کار را بکنیم احتمال کنده شدن uv می باشد.

۳- سلفون ایرانی :

در این نوع دستگاه که بسیار کم برای کشیدن سلفون استفاده می شود کار را چسبی کرده و بعد سلفون را از روی کار چسبی شده رد می کنیم . در این روش به هیچ عنوان حباب که از پودر ماشین چاپ به وجود می آید، پدیدار نمی شود ولی تمام لبه های کار چسبیده می شود و ماشین چی را فوق العاده اذیت می کند.

۲- UV یووی:

استفاده از اشعه ماوراء بنفش به عنوان تکنیکی برای خشک کردن سطوح چاپی از قرن ۲۰ میلادی شروع شد.
علت استفاده بیشتر از تکنیک UV جهت خشک شدن محصولات چاپی در میان سایر روش های رایج خشک کن ها عبارت است از:
• خشک شدن آنی مرکب
• امکان انجام عملیات پس از چاپ
• به حداقل رساندن پشت زدگی محصولات چاپی
• پایداری و ثبات سطح چاپی
• افزایش مقاومت مرکب در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی
UV در دو نوع براق و مات می باشد که از نوع مات آن به ندرت استفاده می شود، که وجود زمان زیاد و هزینه بالا از دلایل آن می باشد.

 UV سیلندری تخت :

در این روش مانند ورنی سرد کاغذ را از توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد uv می باشد یا از غلطک uv بدون هیچ فیلتریرد می شود که تمام کاغذ آغشته به uv می شود و بعد از خشک کن uv رد می شود و کاغذ به صورت تمپلات براق می شود.

 

 ۳- ورنی:

یکی از روش های پوشش روی سطوح چاپی و ایجاد جذابیت و براقیت در کار و نیز بالا بردن طول عمر و استحکام در محصولات چاپی استفاده از ورنی در فرایند چاپ می باشد که با بهره گیری از چاپ افست این امر میسر شد.
با توجه به نوع مواد مصرفی و سیستم های چاپ مختلف، نوع ورنی مورد استفاده در آنها متفاوت است به همین علت ورنی دارای انواع متفاوتی است مانند: ورنی گرم، ورنی سرد و ورنی که در صنایع بسته بندی از آن استفاده می شود.

ورنی گرم:

در این روش محصول چاپی را به روش سیلک اسکرین پوشش می دهند. از این شیوه برای پوشش روی جلد کتاب، کاتالوگ، برشور، جعبه های بسته بندی مانند دستمال کاغذی و … استفاده می شود.
شیوه کار به این صورت است که از مناطقی از سطح چاپی که قرار است ورنی زده شود فیلم گرفته شده و عملیات انتقال آن به سطح چاپی مثل تمامی چاپ های دیگر انجام می شود با این تفاوت که به جای استفاده از مواد شفاف و بی رنگی به نام ورنی استفاده می کنند.
در این روش برای این که در یک مختصات خاص از بسته بندی بخواهیم ورنی بزنیم یک پلیت جداگانه تهیه کرده و مانند یک رنگ تفکیکی چاپ عمل می کنیم. در این روش همانند چهار رنگ اصلی از اصل تضاد آب و چربی در چاپ افست پیروی می کنیم، یعنی محلول رطوبت دهی دستگاه افست مانند چهار رنگ اصلی وظیفه رطوبت دهی خود را انجام می دهد

ورنی سرد:

با این روش فقط به محصول چاپی یک پوشش داده می شود و هیچ گونه درخشندگی یا جلا به محصول چاپی داده نمی شود و فقط موجب تثبیت رنگ آن می گردد که معمولا با چاپ افست این کار انجام می شود و به دو روش صورت می گیرد:

در این روش کلیه سطح چاپی به ورنی آغشته می شود. بدین ترتیب هر پلیتی که دارای تنپلات کامل باشد می تواند انتقال ورنی را انجام بدهد. بنابراین نیازی به رطوبت دهی نیست و می توان در این مرحله آب دستگاههای چاپ را حذف کرد و به همین خاطر به روش < بدون آب > معروف است.
انتقال ورنی با روش چاپی برجسته < لترپرس > : در این شیوه به علت نوع تکنولوژی به کار رفته شده در انتقال مواد انتقال دهنده به سطح چاپی می توان میزان بیشتری نسبت به روش بدون آب ، ورنی به سطح بسته بندی انتقال داد.[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]