چگونه ما میتوانیم به شما کمک کنیم؟

برای ثبت سفارش و مشاوره بر روی لینک زیر کلیک کنید

نمونه کار های IML

مقدمه:

آرایه گری (decoration) و برچسب زنی داخل قالب (In-mould labelling) یا IML روش های معروفی در بازار ظروف بوده و این فناوری ها در حال پیشرفت هستند.

با رفتن به هر نمایشگاه پلاستیک و بسته بندی، دیدن قالب گیری تزریقی ظروف با سرعت زیاد با سامانه های خودکار برچسب زنی داخل قالب، متحیرکننده است. گاهی اوقات تعدادی از محصولات در حال تولید هستند که از روش های دیگری برای تزئین استفاده می کنند. اما پیشرفت در IML سریعتر است و توسعه در تجهیزات و مواد، IML را همیشه در حوزه های جدید به پیش برده است.

اگر چه IML تمام آنچه را که دارد هنوز نشان نداده است ، اما با فناوری های قدیمی در حال جدال است.

مرکز مشاوره تحقیقات بازار(AWA)، که سال ها بازار IML را دنبال می کند، می گوید کاربردهای جدیدی در بازارهای صنعتی برای فناوری های داخل قالب (IML) در سراسر جهان در حال رشد هستند. این مرکز اخیراً آخرین گزارش بازار خود را با عنوان Global In-mould Label 2017 Market Study (مطالعه بازار جهانی برچسب داخل قالب در سال ۲۰۱۷) به روز رسانی کرده و در اواخر امسال نیز گزارش های مربوط به آرایه گری داخل قالب خود را منتشر خواهد کرد.

طبق نظر AWA، برچسب زنی داخل قالب IML با سهم کوچکی از بازار عظیم جهانی برچسب (در حدود ۴ درصد) ، به لطف مزایای قابل توجه آن برای صاحبان نام های تجاری (برندها)، به عنوان تنها متولی اصلی، خود را شروع به معرفی کرده است. این روش تولید اقتصادی و بهره ور را، بدون به خطر انداختن زیبایی شناسی (aesthetics) بسته بندی یک محصول، فراهم می کند. ضمن ایجاد نگاره های چاپی با کیفیت و بادوام در بسته بندی های پلاستیکی با دیواره نازک فوق العاده عالی عمل می کند.

با این حال، برچسب زنی داخل قالب یک فناوری با دسترسی سریع نیست. قبول آن توسط کاربر نهایی مستلزم سرمایه گذاری قابل توجه است و بازار آن دارای پیچیده ترین ساختار و تنظیمات زنجیره ارزش در هر نوع روش آرایه گری بسته بندی است.

بازار جهانی IML

طبق گزارش AWA، اروپا با ۵۹ درصد از کل بازار جهانی (اکثرا به شکل قالب گیری تزریقی)، بالغ ترین بازار برچسب های داخل قالب است (شکل ۱) و امروزه این منطقه پذیرش فراگیری از این فرایند را در بخش های مصرف کننده نهایی نشان داده اند.

در آمریکای شمالی، استفاده از برچسب های داخل قالب در محصولات غذایی و لبنی، در فعالیت های تبلیغاتی، در رویدادهای ورزشی، در سینماها و فست فودها، یکی از مزیت های مهم محسوب می شود. توسعه قابلیت چاپ لیبل با کیفیت عالی برای افزایش جذابیت بصری برچسب، یک ویژگی محبوب است که چاپ با پد (pad) و چاپ مستقیم روی ظرف(direct to-container) نمی توانند داشته باشند.

در آسیا که عموماً بازارهای آن سریعترین رشد استفاده از بازار برچسب را رقم می زنند، عدم همگونی منطقه ای و پیچیدگی زنجیره تأمین، تاکنون سرعت پذیرش IML را در اقتصادهای نوظهور چین، هند و جنوب شرق آسیا، جایی که بازارهای اصلی نوشیدنی بسیار رقابتی هستند، محدود کرده است.

با این حال، در ژاپن با سهم ۳۰ درصد از کل مصرف ظروف IML در کشور، IML از داشتن یک بازار شناخته شده در بخش های محصولات بهداشتی و مراقبتی شخصی سود می برند. چین بیشترین پتانسیل رشد را دارد، اما در حال حاضر IML به بخش های خاص بازار مانند روان کننده ها (lubricant) محدود می شود، که تحقیقات AWA نشان می دهد تقریبا ۶۰ درصد مصرف IML در چین است. اما به طور کلی، قالب گیری تزریقی در سراسر منطقه غالب است.

AWA می گوید IML در حال حاضر با چاپ مستقیم روی ظروف رقابت می کند. چاپ با پد یک فرآیند شناخته شده و محبوب در بسیاری از بازارها است. با این حال، طبق نظر AWA، رقابت اصلی و رو به رشد در IML، عمدتاً از چاپ های جوهرافشان (inkjet presses) دیجیتالی پیشرفته ناشی می شود که مطمئناً گرافیک با کیفیت عالی را که صاحبان برند انتظار دارند فراهم می کند و هم چنین برخی از مزایای منحصر به فرد و بسیار ارزشمند مانند شخصی سازی و چاپ انحصاری را دارد.

فرآیند تولید داخل قالب با یک تصویر چاپی به حوزه هایی غیر از برچسب زنی در حال گسترش است که نشان از یک رشد زنده دارد. این امر آرایه گری کامل تر محصول را در ذهن مجسم می کند که ممکن است دستگاه های ارتباطی تعاملی مشتریان از قبیل گزینه های واقعیت افزوده و همچنین حسگرها و حتی قطعات چاپ الکترونیک با استفاده از جوهرهای هادی را نیز شامل شود.

تولید IML از مدت ها پیش در اروپا آغاز شده است و آمریکا در رتبه بعدی مصرف قرار دارد. IML در حال حاضر در اروپا و آمریکا در بسیاری از محصولات بسته بندی عمده مانند بستنی، مارگارین، پنیر، خامه، ماست، سالاد، محصولات آرایشی بهداشتی و غذایی توزیع و پخش و … استاندارد شده است. همچنین این ظروف برای محصولاتی در شرینی سازی،رنگ و رزین و چسب و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع بسته بندی معمولاً از فیلم پلی پروپیلن بوده و می تواند جایگزین شیشه یا فلز شود، بسیاری از شرکت های مواد غذایی به دنبال بهبود خواص محصول بدون نیاز به نگهدارنده ها هستند و این بسته بندی IML می تواند به آنها کمک کند.

امروزه شرکت های تولید قالب های چند حفره ای با حجم تولید زیاد برای بسته بندی های دیواره نازک، درب ها و قطعات پزشکی بر استفاده از تکنولوژی IML تأکید دارند.