محصولات - آنیل پک

IML چیست؟

اصطلاح “برچسب زدن درون قالب” مستقیماً از روش تهیه و آماده سازی آن مشتق شده است: برچسب از جنس پلی پروپیلن (PP) از قبل چاپ شده و در قالب قرار می گیرد. این قالب شکل محصول نهایی را دارد ، به عنوان مثال شکل ظرف ماست
سپس مواد PP ذوب شده به قالب تزریق می شود. به برچسب که از قبل درون قالب قرار گرفته است می چسبد و در حین سرد شدن ، همراه با برچسب شکل قالب را به خود می گیرد. در نتیجه برچسب و ظرف یکی می شوند.

برچسب زدن درون قالب را می توان در فرایندهای تولید زیر به کار برد:

برچسب زدن درون قالب چندین مزیت عمده دارد:

حداکثر کیفیت چاپ

با روش چاپ افست می توان تصاویر با وضوح بالا را تهیه کرد. علاوه بر این ، می توانید تمام ضلع های یک ظرف را با یک برچسب تزئین کنید.

قوی و بهداشتی

برچسب های درون قالب در برابر رطوبت و تغییرات زیاد دما مقاوم هستند. برای تزئین ظروف پلاستیکی که در نگهداری مواد منجمد و درون یخچال به کار می روند، برچسب های درون قالب بهترین راه حل هستند. این برچسب ها در برابر خراش مقاوم هستند ، براحتی ترک نمیخورند و حساس نیستند.

زمان تولید کوتاه تر و هزینه های تولید کمتر

در طی فرآیند برچسب زدن در قالب ، ظروف در یک مرحله تولید و تزئین می شوند. دیگر نیاز به انبار کردن ظروف خالی و هدر دادن وقت برای ارسال به محل برچسب گذاری آن ها نیست در نتیجه هزینه انبارش و حمل و نقل حذف می شود.

سازگار با محیط زیست

برچسب زدن درون قالب موجب حفظ محیط زیست می شود: از آن جایی که جنس مواد به کار رفته در ظرف و برچسب یکی هستند بنابراین می توانند به طور کامل بازیافت شوند.
طیف گسترده ای از ویژگی ها و مشخصات ظاهری یک محصول بسته بندی پلاستیکی را می توان با طیف گسترده ای از مواد مختلف ، جوهر و ورنی تزئین کرد. این به شما امکان می دهد محصول خود را در قفسه متمایز کنید.

قابلیت تغییر سریع طراحی

برای تغییر یک طرح به طرح دیگر زمان زیادی هدر نمی رود و شما به سرعت می توانید این کار را انجام دهید. همچنین در هنگام راه اندازی یک طرح جدید تقریباً هیچ افت تولیدی وجود ندارد.

هنگام راه اندازی یک پروژه IML مهم است که نه تنها به تأمین کنندگان برچسب در مورد هدف نهایی پروژه ، بلکه به سایر شرکایی که درگیر هستند مانند سازنده دستگاه تزریق ، سازنده قالب و ربات IML نیز اطلاع دهید. تبادل پارامترهای تولید بین همه شرکا به شما کمک می کند تا پروژه IML را به موفقیت برسانید!

لیبل های IML برای قالب‌گیری تزریقی

قالب‌گیری تزریقی چیست؟

اساس فرایند قالب‌گیری تزریقی، تزریق مواد مذاب به درون قالب است. این روش معمولاً برای پلیمرهای ترموپلاستیک (گرمانرم) انجام می‌شود. در طی فرآیند قالب‌گیری تزریقی ، مواد مذاب تحت فشار زیاد به قالب تزریق می شود، سپس در مدت کوتاهی سرد شده و جامد می‌شود و شکل قالب را به خود می‌گیرد. از قالب‌گیری تزریقی برای ساخت انواع ظروف مانند سطل ماست استفاده می شود.

 

لیبل مخصوص قالبگیری تزریقی IML)) چیست؟

IML مخصوص قالب‌گیری تزریقی به این معنی است که برچسب گذاری درون قالب اتفاق می‌افتد. برچسب IML از قبل وارد قالب می شود. سپس پلیمر مذاب به درون قالب تزریق شده، با لیبل یکی شده و بهم می چسبند. به عبارت دیگر ظرف در یک مرحله شکل دهی و برچسب گذاری می‌شود.

برای پیاده سازی پروژه IML به چه شرکایی نیاز است؟

برای انجام برچسب زدن قالب در طی فرآیند قالب گیری تزریقی ، همکاری شرکای زیر لازم است:

سازنده دستگاه قالب گیری تزریقی

سازنده دستگاه ربات های IML

قالب ساز

تأمین کننده مواد اولیه برای ساخت ظرف

متخصص برچسب IML

لیبل‌های پوسته پرتقالی درون قالب

این نوع لیبل‌ها با فیلم‌های چند لایه پلی پروپیلنی که لایه میانی آن از جنس فوم پلی پروپیلن است ساخته شده است. به دلیل استفاده از دما و فشار بالا، هوای موجود در فوم حین فرایند تزریق خارج می‌شود و در نتیجه سطح لیبل به صورت پوسته پرتقالی می‌شود که دلیل نامگذاری این نوع لیبل نیز همین است.

 

عمده عوامل محبوبیت این نوع لیبل‌ها عبارتند از :

مقرون به صرفه بودن
فرایند تولید آسان
تنها این نوع لیبل IML است که امکان همپوشانی (overlap) را دارد
باعث برآمده شدن (گنبدی شکل شدن) ظرف نمی‌شود (در صورت استفاده برای ظروف کمتر از ۵ لیتر)
با این حال، برای انتخاب لیبل های IML پوسته پرتقالی باید به چند نکته فنی آگاه باشید:
با توجه به ابعاد ظرف ، ضخامت مناسب را انتخاب کنید
بدانید که چگونه همپوشانی کامل و مناسب ایجاد کنید
برچسب پوست پرتقالی iml برای قالب گیری تزریقی ، قالب سازی دمشی و ترموفرمینگ در دسترس است. به طور معمول ، بازارهای زود مصرف (بازارهایی که مواد درون ظرف به سرعت مصرف شده و ظرف آن دور انداخته می‌شود) مانند بستنی ، سس‌ها و کره، برچسب پوست پرتقالی را از نظر مشخصات ظاهری ترجیح می دهند.

 

لیبل‌های IML براق

ظاهر براق داشتن راه مناسبی برای متمایز ساختن یک ظرف بسته بندی است. لیبل براق از فیلم boppتک لایه ساخته می‌شود و فرایند تولید و چاپ IML به گونه ای است که این براقیت حفظ شده و به ظرف منتقل میگردد.
تولید کنندگان رنگ .رزین .روغن و مواد شیمیایی در بین سایز تولیدکنندگان ظروف بسته بندی، اولین استفاده کنندگان برچسب های براق IML بوده اند. ما بر اساس اندازه ظرف پلاستیکی ، چندین لیبل با ضخامت مختلف و همچنین مواد مختلف با مشخصات فنی مختلف ( نقاط حساس قالب تزریق) ارائه می دهیم.

برچسب براق IML برای فرایندهای قالبگیری تزریقی و قالبگیری بادی در دسترس هستند و هم اکنون استفاده از این نوع برچسب در صنعت ترموفرمینگ در مرحله تحقیقاتی می‌باشد.

 

لیبل‌های IML شفاف

علاوه بر برچسب های پوست پرتقالی سفید رنگ و برچسب‌های براق ، بازارهای زیادی به سمت استفاده از برچسب های شفاف IML روی آورده اند. با استفاده از ویژگی فوق شفاف این برچسب‌ها ، این گزینه امکان دیدن محتویات درون ظرف بسته بندی را نیز فراهم می کند.
بازارهایی مانند بسته بندی شکلات ، بستنی و غذاهای حیوان خانگی علاقه خاصی به IML شفاف دارند ، زیرا با این ویژگی مشتری قادر است محتویات درون ظرف بسته بندی را مشاهده کند و انتخاب راحت تری خواهد داشت.

سایر ویژگی های قابل اعمال به برچسب IML

برچسب های پوسته پرتقالی ، برچسب های براق و برچسب های شفاف IML می توانند ویژگی های دیگری نیز داشته باشند و از نظر ظاهری سلایق مختلف را جذب کنند ، همچنین IML می‌تواند ویژگی های عملکردی خاص از جمله قابل استفاده بودن در ماشین ظرفشویی و مقاوم در برابر پاستوریزاسیون را داشته باشند.

 

برچسب های IML مقاوم در ماشین ظرفشویی

محصولات قابل استفاده مجدد مانند ظروف غذا و لیوان های پلاستیکی باید بارها در برابر درجه حرارت بالا ، رطوبت و مواد شوینده ماشین ظرفشویی مقاومت کنند. هنگام تولید برچسب های IML مقاوم در ماشین ظرفشویی ، ما از مرکب‌های خاص و لاک مخصوص برای محافظت از رنگ و کیفیت برچسب IML استفاده می کنیم.

از آنجا که الزامات مقاومت در برابر ماشین ظرفشویی ممکن است از یک محصول به محصول دیگر متفاوت باشد ، بنابراین آزمایش این ویژگی قبل از تولید ظرف به شدت توصیه می شود.

 

مرکب‌های مقاوم در برابر نور

بعضی اوقات تولیدکنندگان بسته بندی می خواهند که رنگ برچسب های IML روشن و براق باقی بماند ، حتی وقتی ظروف – از جمله سطل های مخصوص محصولات باغبانی – در معرض نور آفتاب نگهداری می شوند. برای رسیدن به این هدف ، ما از مرکبهای مقاوم در برابر نور استفاده کرده ایم.

از آنجا که برچسب های ما برای بسته بندی های پلاستیکی نازک با دیواره‌های سفت و سخت ساخته شده است ، همیشه باید آزمایش‌های مربوطه را روی لیبل انجام دهید و سپس روی ظرف اعمال کنید.

 

برچسب های IML مقاوم در برابر پاستوریزاسیون

صنایع غذایی از پاستوریزاسیون برای افزایش ماندگاری محصول استفاده می کنند. این فرایند باکتری‌های مضر که باعث می شوند محصولات غذایی به سرعت خراب شوند را از بین می برد. در سال ۱۸۶۲ لوئی پاستور کشف کرد که قرار دادن محصول در معرض حرارت ، برای خنثی کردن باکتری های مضر کافی است. برخلاف استرلیزاسیون ، این تکنیک همه میکروارگانیسم ها را از بین نمی برد بلکه تعداد آنها را به حدی کم می کند که دیگر قادر به ایجاد بیماری نباشند.
زمان فرایند پاستوریزاسیون از چند دقیقه تا به اندازه چند ساعت و در دمای تقریبی ۸۵ درجه سانتی گراد متغیر است. این فرآیند معمولاً در شرایط رطوبت ۱۰۰٪ با غوطه ور کردن ظرف در آب ، یا قرار دادن آن در معرض بخار انجام می شود. نیازی به گفتن نیست که پاستوریزاسیون بر روی مرکب و لاک برچسب های IML تأثیر زیادی دارد. به ویژه وقتی درجه حرارت و رطوبت هر دو زیاد است به مرکب و لاک آسیب بیشتری می رسد. آنیل پک مرکب‌ ولاک مخصوص استفاده میکند.که با این ترکیب، ظروف بسته بندی IML حتی پس از قرار گرفتن در معرض پاستوریزاسیون،کیفیت و ظاهر خود را همچنان حفظ می کنند

لیبل های TML

برچسب های درون قالب برای شکل دهی حرارتی TML

شکل دهی حرارتی (ترموفرمینگ) چیست؟

فرآیندی است که در آن ورق پلاستیکی حرارت داده شده و تبدیل به ورق انعطاف پذیر می شود. سپس توسط اعمال خلأ  یا فشار ، ورق به شکل مورد نظر مثل لیوان، بشقاب و… در می آید.

در این روش نیز همچون دیگر فرآیندهای قالب گیری، برچسب از قبل در داخل قالب قرار می‌گیرد و مواد پلاستیکی نرم شده وارد قالب شده، با لیبل آمیخته می گردد و در نهایت شکل دیواره قالب را به خود میگیرد.

نکته : بسته به خصوصیات محصول به طور مثال ضخامت محصول از فرآیند ترموفورینگ یا قالبگیری تزریقی استفاده می شود.( برای ضخامت کمتر از ۱٫۵ میلیمتر معمولاً از روش ترموفرمینگ و برای ضخامت‌های بیشتر از روش قالبگیری تزریقی استفاده می شود-البته ورق های ضخیم تر از ۳ میلیمتر هم در فرآیند ترموفرمینگ تولید می شوند ولی فرآیند آن  تفاوت هایی دارد)

برچسب درون قالب برای فرایند ترموفرمینگ چیست؟

در این روش نیز همچون دیگر فرآیندهای قالب گیری، برچسب از قبل در داخل قالب قرار می‌گیرد و مواد پلاستیکی نرم شده وارد قالب شده، با لیبل آمیخته می گردد و در نهایت شکل دیواره قالب را به خود میگیرد. نتیجه نهایی یک ظرف پلاستیکی حاوی برچسب است که در یک مرحله تولید و برچسب گذاری شده است.

 

برای پیاده سازی پروژه TML به چه شرکایی نیاز است؟

برای شروع TML در ترموفرمینگ ، مشارکت شرکای زیر لازم است:

تامین کننده ماشین ترموفرمینگ

قالب ساز ترموفرمینگ

سازنده ربات IML

تأمین کننده مواد اولیه برای ساخت ظرف

متخصص برچسب IML

خود اختصاص داده است.

لیبل های BML

 قالب‌گیری دمشی چیست؟

قالب‌گیری دمشی یک تکنیک برای تولید قطعات پلاستیکی توخالی مانند بطری‌هاست .در این روش برچسب از قبل در داخل قالب فولادی قرار گرفته است. سپس مواد پلاستیکی حرارت داده شده (که به آن parison یا روده می‌گویند) به درون قالب رفته و دو بخش قالب بر روی آن بسته شده و با دمش هوای گرم و فشرده پلاستیک منبسط شده، با برچسب موجود در دیواره‌های قالب آمیخته می‌شود و شکل قالب را به خود می‌گیرد.

گسترده‌ترین کاربرد این فرایند تولید انواع بطری‌های مثل بطری مواد شوینده، نوشابه، سس، لوازم آرایشی، شامپو و … است .

 

برچسب درون قالب برای روش قالب‌گیری دمشی چیست؟

برچسب‌های درون قالب برای قالب‌گیری دمشی BML به این معنی است که تزئین و برچسب گذاری محصول در قالب صورت می گیرد. برچسب BML از قبل درون قالب قرار می گیرد و بر اثر حرارت نرم می شود. سپس پلیمر مذاب وارد قالب شده و بر اثر دمش هوا منبسط شده و به برچسب می‌چسبد و به همراه یکدیگر سرد شده و شکل قالب را به خود می گیرند. نتیجه نهایی یک ظرف برچسب‌دار است که در یک مرحله تولید شده است.

 

برای پیاده سازی پروژه BML به چه شرکایی نیاز است؟

برای شروع BML در قالب گیری دمشی ، مشارکت شرکای زیر لازم است:

تامین کننده ماشین قالب گیری دمشی

قالب ساز

سازنده ربات IML

تأمین کننده مو.اد اولیه برای ساخت ظرف

متخصص برچسب IML

لیبل های IMD

بازار کالاهای بادوام یک بازار پرطرف‌دار است زیرا محصولات برای ۱ تا ۱۰ سال مورداستفاده قرار می‌گیرند. این کالاها باید نسبت به شستشو، آب و هوا و خراشیدگی مقاوم باشند..
مثال‌هایی از کالاهای بادوام که از برچسب‌های درون قالب استفاده می‌کنند عبارت‌اند از : چمدان‌ها، ظروف غذا، اسباب‌بازی‌ها و کالاهای ورزشی. در این نمونه‌ها، لیبل ها به نام برچسب‌های تزیینی ( IMD) نامیده می‌شوند.
روش تهیه این کالاها و اعمال برچسب بر روی آن ها ، اغلب قالبگیری تزریقی و در برخی موارد ترموفرمینگ می باشد.
لیبل های مورد استفاده برای این روش معمولاً با یک لایه ضخیم ورنی، محافظت می شوند و یا توسط چاپ معکوس و لمینه شدن با یک لایه دیگر مرکب محافظت می‌شوند.

چاپ UV و متالایز

چاپ هایی که بواسطه مرکب UV بر روی سطوح غیر جاذب مثل PVC و متالایز انجام می شود، جلوه و کیفیت بی نظیری ایجاد کرده که چنانچه وارنیش براق یا مات UV با آن همراه گردد کیفیت دو چندانی ایجاد می کند.ماشین چاپ رپیدا ۱۰۶ در هر برج خود دارای امکانات لامپ UV می باشد.

چاپ هایبرید

تکنولوژی چاپ هایبرید یعنی تلفیقی از چاپ همزمان مرکب های conventional و ورنی UV. این تجهیزات این امکان را می دهد که همزمان هم از مرکب های واتربیس و هم UV و هم ورنی UV استفاده کنیم.